List Ks. Proboszcza do parafian

04-10-2020

                                                                                                                                         Częstochowa, dnia 4 października 2020 r.

 

Dobrze, że jesteś!

Przyjmij te słowa, Bracie, Siostro, zamiast podania ręki w geście przywitania.
W niedzielę św. Franciszka z Asyżu – 4 października – otrzymujemy od Ojca świętego podarunek: nową encyklikę o wartości przyjaźni i braterstwa. Potrzebujemy siebie nawzajem, potrzebujemy wspólnoty z Bogiem i ludźmi, w której doświadczymy miłości i jedności. Bardzo pragnę, aby nasza parafia stała się dla Ciebie bezpiecznym domem, w którym odnajdziesz pokój, będziesz u siebie. Jezus chce przezwyciężyć nasze lęki i osamotnienie. Dźwiga razem z nami bolesny ciężar codzienności, wynikający nie tylko ze strachu przed koronawirusem. Wielu z nas cierpi i nie widzi rozwiązania problemów, które dotkliwie przytłaczają.

Dlatego przyjmij Dobrą Nowinę, Słowo, które zbawia, Obietnicę, rodzącą nadzieję! Zapraszam Cię serdecznie na katechezy ewangelizacyjne, które rozpoczniemy w naszym kościele 12 października, a następnie będziemy kontynuować w kolejne poniedziałki i czwartki o 19.oo. Swoim świadectwem wiary, ale i doświadczeniem kryzysu, podzielą się z nami ludzie świeccy, głównie matki i ojcowie rodzin wielodzietnych, zmagający się z różnymi troskami życia małżeńskiego i rodzinnego. Do wspólnej drogi zachęcą nas podczas krótkich spotkań 11 października na każdej Mszy św. Te katechezy, podobnie jak Ewangelia, adresowane są do tych, którzy „źle się mają”. Jezus nie przyszedł pochwalić sprawiedliwych, ale uratować grzeszników, pomóc cierpiącym. Zatem, proszę, nie poddaj się łatwo pokusie: „To nie dla mnie. Nie mam czasu”. Przynajmniej spróbuj! Uwierz, że Bóg ma dla Ciebie Słowo, które może uzdrawiać!

Cieszę się, że w naszej świątyni codziennie o 15.oo razem wołamy o Boże miłosierdzie. Z radością zawiadamiam, że od poniedziałku do soboty będzie również w czasie Godziny Miłosierdzia (15.oo – 16.oo) obecny kapłan, aby w konfesjonale służyć darem Sakramentu Pojednania. Ufam, że będzie to także okazja do dłuższych duchowych rozmów, o jakie trudno podczas spowiedzi, gdy trwa nabożeństwo. Ponadto planujemy umieszczenie w dyskretnym miejscu nowego zamykanego konfesjonału, który ułatwi spotkanie z miłosiernym Jezusem, zwłaszcza osobom starszym i słabosłyszącym.

Kolejna inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do seniorów. Zapraszamy na bezpłatne ćwiczenia usprawniające i zabiegi na łóżkach masujących, prowadzone w nowym budynku parafialnym przez fizjoterapeutów z Centrum Medycznego „AMICUS”. Zapisy od poniedziałku do piątku pod nr tel.: 509 384 086. Mam nadzieję, że wkrótce zakres zabiegów rehabilitacyjnych zostanie poszerzony.

Smutny czas pandemii napełnił nas poczuciem kruchości i bezradności. Dlatego szukamy pocieszenia w ramionach Matki. Wierzymy, że modlitwa różańcowa jest najlepszym lekarstwem dla duszy i ciała. Już wkrótce wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, kiedy dzieci pierwszokomunijne otrzymają poświęcone różańce. Zostało ono ustanowione na pamiątkę niezwykłego zwycięstwa w bitwie morskiej pod Lepanto 7 października 1571 r. Wojska chrześcijańskie odparły atak sił tureckich, a duchowo przyczyniła się do tego modlitwa tysięcy osób, które w całej Europie odmawiały różaniec na prośbę papieża.

Codziennie w naszej świątyni o 17.15 walczymy o ustanie pandemii, pokój na świecie, ożywienie wiary w rodzinach, wzajemny szacunek i pojednanie. Wspólnie rozważamy tajemnice z życia Jezusa i Maryi, ufając, że dobry Bóg kolejny raz przyjdzie z pomocą swoim dzieciom. W tej bitwie każdy jest ważny i potrzebny, dlatego zachęcam, by stanąć po stronie dobra i włączyć się w różańcowy szturm do nieba.

Żyjemy w cieniu Jasnej Góry, zatem warto osobiście odwiedzać Czarną Madonnę. Zapraszamy chętnych w każdą niedzielę do wspólnego wyjścia na Apel jasnogórski.
O godz. 20.20 spotykamy się przy kościele św. Zygmunta i wędrujemy razem do Matki Bożej Częstochowskiej. Kto nie może fizycznie, proszę, by w tym czasie modlił się w intencji parafii za pośrednictwem przekazu radiowego bądź telewizyjnego.

Za tydzień, 11 października, będziemy przeżywać kolejny Dzień Papieski. Jak w ubiegłym roku, w parafialnej kawiarni pojawią się kremówki papieskie. Z uwagi na przepisy sanitarne tym razem będziemy sprzedawać ciastka wyłącznie na wynos, bez możliwości spożycia na miejscu. Zebrane środki zostaną wykorzystane przy organizacji wycieczki dla dzieci z naszej parafii na zakończenie miesiąca różańcowego. Dla uczczenia 100-nej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zespół „Matula” z Krakowa zagra koncert uwielbieniowy 11 października w kościele św. Zygmunta po Mszy św. o godz. 18.oo.

18 października będziemy gościć w naszej rodzinie parafialnej Księdza Biskupa Antoniego Długosza, który przeprowadzi wizytację kanoniczną. Zapraszam na godz. 7.30 wspólnotę Żywego Różańca i Akcję Katolicką. O godz. 9.oo liturgię przygotuje Domowy Kościół i oaza młodzieżowa. Eucharystia o godz. 10.30 niech zgromadzi najmłodszych parafian, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe. Natomiast o godz. 12.oo przedstawiciele młodzieży otrzymają Sakrament Bierzmowania, a młodsi kandydaci złożą podania, w których wyrażą gotowość właściwego przygotowania się do przyjęcia darów Ducha Świętego. Mam nadzieję, że ten dzień będzie radosnym świętem dla nas wszystkich.

Drogi Przyjacielu w Chrystusie!

Nadzieja odnawia się, kiedy z pokorą powierzamy się Bogu. Nie lękaj się! Niech Cię Bóg błogosławi i strzeże!

                                                                               Twój proboszcz – ks. Jacek Marciniec

Cypyright © Święty Zygmunt