Parafia świętego Zygmunta w Częstochowie

Msze święte:Niedziela:
 • 7.30
 • 9.00
 • 10.30 - dla dzieci
 • 12.00 - suma
 • 18.00


Dni powszednie:
 • 7.00
 • 18.00

Słowo dla Kandydatów do Bierzmowania

26-04-2020

Słowo dla Kandydatów do Bierzmowania w parafii św. Zygmunta

 

Drogi Młody Przyjacielu!

 

Dobrze, że jesteś!

Przyjmij te słowa zamiast podania ręki w geście powitania.

Jak się czujesz w tym dziwnym czasie odosobnienia? Ufam, że jesteś zdrowy i – mimo wszystko – nie poddajesz się marazmowi czy beznadziei. Ale może jest inaczej. Cierpisz.
Pragnę najpierw powiedzieć Ci, jak bardzo Bóg za Tobą tęskni. Jesteś Jego Ojczyzną! Chce wypełnić Twoje wnętrze swoją miłością, zwłaszcza, gdy jest Ci źle, gdy doświadczasz osamotnienia, gdy jesteś zmęczony swoim grzechem. On przychodzi jak Lekarz – nie do tych, którzy na to zasługują, ale do tych, którzy tego potrzebują. Bożym lekarstwem na nasze rany jest Duch Święty, który budzi w nas nadzieję i wyzwala energię miłosierdzia, czyli życia nie dla siebie. Bóg nie poucza i nie moralizuje, ale wchodzi ze swoją mocą w nasze słabości.

Najstarsi z Was mieli doświadczyć radości bierzmowania już 2 maja podczas parafialnego odpustu ku czci św. Zygmunta. Ze spokojem i zrozumieniem przyjmujemy konieczność przesunięcia Waszego święta na późniejszy termin. Trudno dzisiaj wyznaczyć konkretną datę. Jednak obiecuję, że nie będziemy zwlekać i przeżyjemy to małe zesłanie Ducha Świętego tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Proszę, nie bądź smutny! Duch Święty nie zna ograniczeń i dociera do nas ze swoimi darami już teraz. Otwórz się na Jego dyskretną obecność przez osobistą modlitwę i udział
w niedzielnej Mszy świętej za pomocą środków społecznego przekazu. Można uczestniczyć w parafialnej Eucharystii w każdą niedzielę o godz. 12.oo na kanale YouTube.

Chcielibyśmy – jako duszpasterze - zobaczyć znów Wasze młode twarze. Przepraszam, że wcześniej za mało się do Was uśmiechaliśmy i zbyt rzadko zwracaliśmy się do Was po imieniu. Może niektórzy – za zgodą rodziców – zdecydują się zajrzeć
do parafialnej świątyni już w najbliższą sobotę, kiedy świętować będziemy imieniny naszej wspólnoty? W naszym kościele może teraz jednocześnie przebywać podczas nabożeństwa
30 osób. Jeśli wychodzisz czasem do sklepu lub na spacer, to zapraszam również
do odwiedzenia Jezusa w Jego domu. Przyjmij jednak tę zachętę bardziej jako wyraz tęsknoty za Tobą, aniżeli jakąś zobowiązującą sugestię. Codziennie spotykamy się i tak - duchowo - o godz. 20.30, kiedy odmawiamy różaniec. Potem Jezus w Najświętszym Sakramencie błogosławi naszą parafię. Także Ciebie i Twoich Bliskich.

Mam nadzieję, że zobaczymy się wkrótce. Bywaj dobrze!

 

ks. Jacek Marciniec, ks. Robert Frączek, ks. Mateusz Ociepka

 


Więcej

List Ks. Proboszcza do Uczniów klasy trzeciej oraz Rodziców i Rodzeństwa

15-04-2020

Moi Drodzy!

Kochani Uczniowie klasy trzeciej wraz z Rodzicami i Rodzeństwem!

 

Smutno w naszym kościele bez Was. Tęsknimy za Wami. Mam nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli podać sobie ręce i otoczyć ołtarz, na którym rodzi się Jezus.

Rozumiem, że trapi Was niepewność i niepokój co do tak oczekiwanego Wydarzenia, jakim jest Pierwsza Komunia Święta. Chcę Wam najpierw powiedzieć: Nie bójcie się! Ona będzie! Pan Jezus już się zbliża!

Raczej nie uda się zorganizować jej w zaplanowanym terminie. Ze spokojem
i zrozumieniem przyjmujemy ograniczenia, które mają chronić nasze życie i zdrowie. To przykre, ale konieczne, Proszę Was, módlcie się nawzajem za siebie, aby w tej trudnej sytuacji nikt z nas nie stracił kogoś ze swoich bliskich. To nie przesunięcie w czasie może stać się największym smutkiem i zatroskaniem, ale zranione żałobą serce.

Czekamy na decyzję władz o rozpoczęciu zajęć edukacyjnych w szkole i możliwości nieograniczonego liczebnie udziału w liturgii. Trudno dziś jednoznacznie wskazać nową datę Komunii Świętej naszych Skarbów. Chciałbym, Drodzy Rodzice, abyśmy razem o tym porozmawiali. Zachęcam do spokojnej wymiany zdań. Zdajemy sobie sprawę, że do uroczystości warto się dobrze przygotować, aby była ona pięknie przeżyta. Mam na uwadze również problemy organizacyjne, związane z przyjazdem gości lub rezerwacją lokalu. Czy uda się dograć to wszystko przed zakończeniem roku szkolnego? Może byłoby lepiej odłożyć ten moment aż do września czy października? Może ktoś z Was wyraża gotowość indywidualnego przeżycia Pierwszej Komunii Świętej, nawet w dniu powszednim? To są pytania otwarte. Jestem do Waszej dyspozycji: nr telefonu 501 264 627 lub mail: jmarciniec@onet.pl Jeśli nie będę mógł odebrać, to później oddzwonię. Myślę, że po wstępnych ustaleniach będziemy mogli za tydzień lub dwa zaproponować konkretne rozwiązania.

W tym momencie proszę Was o wspólną rodzinną modlitwę, która będzie świadectwem Waszej wiary i znakiem prawdziwego pragnienia spotkania z Jezusem. Często powtarzajmy słowa, które kończą Pismo Święte: „Przyjdź, Panie Jezu!”.

Zapewniam, że my – duszpasterze, nosimy Was w sercu i prosimy Boga o zdrowie, bezpieczeństwo, wiarę oraz radość dla każdego i każdej z Was. Codziennie o godz. 20.30 odmawiamy różaniec i błogosławimy Najświętszym Sakramentem całą parafię.

 

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

 

ks. Jacek Marciniec


Więcej

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

06-04-2020

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU

PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący rozpoczyna znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.

 

Zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.”

 

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33:

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane».”

Po odczytaniu tekstu przewodniczący rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz., Zdrowaś Maryjo. oraz Wierzę w Boga.

 

Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają:

Amen

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

 

Wszyscy odpowiadają:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością
i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

 

Wszyscy odpowiadają:

Amen.

Ojciec rodziny lub przewodniczący kończy znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

 

Wszyscy odpowiadają: Amen.


Więcej

Wielki Tydzień

04-04-2020

 

 1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień, najważniejsze dni w roku dla chrześcijanina. Mamy przejść od śmierci do życia, nie tylko w liturgii, ale w codzienności. To nie święconka czyni Zmartwychwstanie. Trudny czas epidemii wymaga od nas wiary żywej, która wykracza poza tradycyjną obrzędowość. Zaplanujmy mądrze przeżycie Triduum Paschalnego w naszych Kościołach domowych, bowiem w świątyni parafialnej może uczestniczyć w liturgii wyłącznie 5 osób (miejsca w kościele w Wielką Sobotę są zarezerwowane dla przedstawicieli rodzin, które zamawiały intencje mszalne). Dlatego organizujemy transmisję internetową z nabożeństw w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotą, odprawianych w kościele św. Zygmunta. Link do przekazu on-line:

https://www.youtube.com/channel/UC3l31B1TmtGmvz2YAWMT6AQ/live

 1. Możliwość spowiedzi świętej od poniedziałku do środy w godzinach: 12.oo-13.oo, 15.oo-16.oo, 17.oo-18.oo. Natomiast w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotą od 12.oo do 18.oo.

 2. Zgodnie z rozporządzeniem władz kościelnych nie przygotowujemy w tym roku specjalnej dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

 3. W Wielki Czwartek Liturgia Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana o 16.oo i 18.oo.

 4. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W tym dniu zapraszamy na indywidualną adorację w naszej świątyni od 8.oo do 24.oo.

 5. W Wielką Sobotę kościół będzie otwarty od godz. 8.oo. Nie będzie poświęcenia pokarmów w świątyni. Możemy natomiast zabrać z kościoła tekst modlitwy błogosławieństwa posiłku na czas śniadania wielkanocnego w naszych rodzinach (jest również dostępny na stronie parafialnej).

 6. Tradycyjnie w Wielką Sobotę dzielimy się produktami żywnościowymi z osobami biednymi. Będziemy organizować paczki świąteczne dla potrzebujących pomocy. Chętni mogą wesprzeć tę inicjatywę, przekazując darowiznę na konto parafialne lub składając ofiarę w kopercie z dopiskiem „Dla potrzebujących” do skarbony w kościele.


Więcej

Odezwa do parafian ks. proboszcza

29-03-2020

Moi Drodzy!

W trudnym czasie epidemii chcemy zdać egzamin jako wspólnota parafialna. Dlatego prosimy o informację, jeśli ktoś potrzebuje pomocy lub chce porozmawiać z duszpasterzem. Możecie dzwonić pod numer 661 092 239 (kancelaria parafialna) lub 501 264 627 (ks. proboszcz).

Kościół jest otwarty – trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Kapłani pełnią dyżur w konfesjonale w godzinach 12.oo – 13.oo, 15.oo – 16.oo, 17.oo – 18.oo. Można wówczas prosić o indywidualne udzielenie Komunii Świętej.

Jednocześnie przypominamy o możliwości przekazywania środków na bieżące potrzeby parafii (np. energia, kwiaty ołtarzowe, pomoc biednym przy realizacji recept):

 1. Wpłata na konto parafialne w Banku Ochrony Środowiska
  w Częstochowie: nr rachunku
  29 1540 1014 2101 0002 9534 0001;

 2. Ofiary do skarbony w kościele z napisem „Jałmużna wielkopostna”.

Bóg zapłać za zrozumienie i solidarność. Jesteśmy razem na modlitwie, szczególnie o godz. 20.30. Niech dobry Bóg Wam błogosławi!

Ks. Jacek Marciniec


 


Więcej

Jak uchronić się przed koronawirusem

29-03-2020

ZASADY POSTĘPOWANIA

Jak uchronić się przed koronawirusem?

1. Regularnie myj ręce co najmniej 20 sekund.

2. Myj ręce przed jedzeniem i po skorzystania z toalety

3. Czyść powierzchnie, których dotykasz właściwymi środkami.

4. Kichając zasłaniaj twarz, najlepiej zgięciem łokcia.

5. Nie dotykaj po kichaniu lub kaszlu twarzy i jej okolic.

6. Umyj dłonie natychmiast po kichaniu i kaszlu, jeśli kaszel się nasili, chodź w maseczce nawet po mieszkaniu.

7. Jak najmniej wychodź z domu

8. Jak wychodzisz, to załóż rękawiczki i maseczki.

9. Uniknaj jazdy transportem publicznym.

10. Zachowaj dystans od innych ludzi nie mniejszy niż 1,5 m.

11. Nie chodź tam, gdzie są duże skupiska ludzi.

12. Nie dotykaj publicznego sprzętu.

13. Po powrocie do domu zdezynfekuj np. klamkę, klucz, komórkę itd., a potem wyrzuć maseczki i rękawiczki oraz umyj ręce przez co najmniej 20 sekund.

14. Utrzymuj środowisko w czystości i wentylacji. Otwieraj okno kilka razy dziennie, aby utrzymać świeże powietrze w pomieszczeniu, co najmniej 30 minut.

15. Jeśli masz objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak kaszel, katar, gorączka itp., powinieneś odpocząć w domu, a jeśli objawy się nasilają, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.


Więcej

< 1 2 3 >

Cypyright © Święty Zygmunt