Wystawa „Zwiastowania” w lipcu i sierpniu w Częstochowie

22-06-2024

Wystawa „Zwiastowania” w lipcu i sierpniu w Częstochowie
 

Wystawa „Zwiastowania” w lipcu i sierpniu w Częstochowie

Po Warszawie i Rzymie, wystawa współczesnych obrazów Zwiastowania już w lipcu zagości w Częstochowie. Będzie prezentowana w krużgankach kościoła św. Zygmunta, usytuowanym na krańcu al. Najświętszej Maryi Panny, głównej ulicy miasta, którą pielgrzymi podążają na Jasną Górę.

Częstochowianie, ale też jasnogórscy pątnicy, będą mogli obejrzeć obrazy Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło. Każdy z twórców namalował dwa obrazy Zwiastowania – duży dla przestrzeni sakralnej a mniejszy na potrzeby modlitwy domowej. Powstały one w ramach drugiej edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, który ma na celu odnowę mecenatu sztuki sakralnej. Zaproszeni do projektu artyści obecnie pracują nad obrazami przedstawiającymi „Nawiedzenie”, a w kolejnych latach tematykę ich prac wyznaczą kolejne tajemnice różańca.

Pomysłowi zaprezentowania w Częstochowie wystawy „Zwiastowanie” pobłogosławił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Ekspozycja przygotowywana jest we współpracy z archidiecezją częstochowską i miejscową parafią.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę 14 lipca. W programie: wieczorna Msza Święta w kościele św. Zygmunta (ul. Krakowska 1) i uroczyste otwarcie wystawy w krużgankach świątyni. Planowany jest też pokaz filmu w reż. Wojtka Wieteski (ok. 30 min.)

Wystawę można będzie oglądać od 15 lipca do 8 września, w godzinach 8-18 od poniedziałku do niedzieli. Rozpocznie się więc w przededniu święta Matki Bożej Szkaplerznej i potrwa do święta Narodzenia NMP.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Cypyright © Święty Zygmunt